Ücretsiz e fatura tasarımı nasıl yapılır

Kağıt ortamında düzenlenen faturaların dijital hali elektronik ortama aktarılarak elektronik fatura olarak görüntülenmektedir. Bu elektronik tabanlı belge, XML adı verilen bir biçimde yazılmıştır. Farklı parametrelerle HTML olur ve bir web sayfası olur. E-fatura portalınız ile bu sistemde hazır fatura şablonlarını kullanarak e-fatura oluşturabilirsiniz. İşletmeler, hazır bir şablon kullanmaktan hoşlanmazlarsa kendilerine uygun bir fatura tasarımı oluşturabilirler. E-fatura tasarımı müşteri ve kendi firmamızın önemli ölçüde yerini belirler. E fatura tasarımı diyip geçmemek gerekmektedir. E fatura tasarımını profesyonel bir şekilde tasarlanması gerekmektedir.

E fatura tasarımı yaparken dikkat edilmesi gereken detayları gelin açıklayalım:

  • Oluşturulan dosya 150 Kb'tan fazla olmamasına dikkat edilmedi gerekir.
  • Html kodlarına duyarlı olması ve JavaScript gibi uygulamaları kullanmamaya çalışın.
  • İnternet kullanarak resim ve benzeri dış bağlantıları kullanmadan tasarımı oluşması gerekir.
  • Her tarayıcı da daha farklı CSS kullanmayın.
  • Firmada kullanacağınız tasarımın bilgilerin doğru olup olmadığına dikkat edin.

XSLT Dosyası Nedir?
Bir XSLT dosyası, bir XML dosyasının bir tarayıcıda nasıl görüntüleneceğini belirleyen bir stil dosyası. Tek başına çalışmasa da XML dosyaları kullanılarak işlenebilmektedir. XML dosyalarını dönüştürmek ve biçimlendirmek için XSL komutlarını kullanılması gerekmektedir. XSLT dosyaları, XML dosyalarında uyulması gereken kuralları sağlayan metin dosyaları biçimindedir. Bir XSLT dosyası bir XML dosyasıyla birlikte kullanıldığında, orijinal XML dosyası değiştirilmeden yeni bir XML dosyası oluşturulması gerekir. XSLT dosyaları, XML'i ve herhangi bir yapılandırılmış belgeyi dönüştürmeyi sağlar.

E-Fatura’da Mutlaka Bulunması Gereken Bilgiler :

  • E fatura da düzenleme tarih ve belge numarası gerekmektedir.
  • E faturayı düzenleyen kişi kuruma ait ad, soyad varsa ticari unvanı, firma adresi, bağlı olduğu vergi dairesi ve vergi kimliği
  • Müşteri adı soyadı, ticari unvanı, vergi dairesi, vergi kimlik numarası
  • Müşterinin adlığı hizmet, miktar, fiyat, tutar, vergi türü bulunması gerekir.
  • Satışta olan mal ve hizmete dair teslimat tarihi ve e-irsaliye numarası bulunması gerekir.

Önemli not:

E fatura tasarımı güncel olması gerekmektedir. Standartlara bağlı olarak tasarlanması gerekmektedir. Standartlara bağlı olmazsa GİB tarafından onaylanmaz. Ücretsiz e fatura tasarımı yaptırmak için linke tıklayarak iletişim bölümünü doldurarak bize ulaşabilirisiniz.