E-Fatura Nedir?

Ortak bir boyutta geniş bir kullanım alanına sahip olan elektronik faturalama sistemleri, tüm kullanıcılara kolayca elektronik fatura düzenleme imkanı sunarken, mükelleflere de büyük oranda tasarruf sağlamaktadır. Faturalama, nakliye ve dosyalama için kağıt kullanılması gibi işletmelere sağlanabilecek ek maliyetlere örnekler. Bu sistem ile online faturalama, gönderme ve dosyalama işlemleri kolaylıkla yapılabilmektedir. Ayrıca eski faturalara anında ulaşılabilmesi bu sistemin sunduğu en önemli kolaylıklardan biridir. Elektronik faturalandırma sistemleri aslında kağıt faturalarla aynı kalitededir ve bu nedenle yasaldır.

E-Arşiv Fatura Nedir?
Elektronik arşiv faturası da e-fatura gibi elektronik ortamda oluşturulan bir fatura türüdür. Ancak elektronik fatura ile karıştırılmamalıdır. İnternet üzerinden işlem yapan bazı ticari şirketlerin yasal olarak elektronik ortamda fatura kesmeleri gerekmektedir. Elektronik ortamda arşivlenen faturalar, Vergi Davaları Kanunu'nun öngördüğü biçim ve içerik prosedürlerine uygun olarak dijital ortamda hazırlanmaktadır. Elektronik olarak dosyalanan faturalar, kağıt faturalarla aynı işlevselliğe sahiptir. Belge dijital ortamda oluşturulur ve paylaşılabilir veya başka bir kopya kaydedilebilir ve arşivlenebilir. Kısaca elektronik faturayı, kağıt faturanın karşı tarafa elektronik olarak teslimi olarak, elektronik faturayı ise elektronik faturaya geçmiş veya elektronik faturaya geçmemiş bir işletmenin vergi mükellefi dışındaki bir mükellefe düzenlenen fatura olarak tanımlayabiliriz. henüz e-faturaya geçildi. 10 kullanıcıdan 9'unun tercih ettiği online ön hesap Logo İşbaşı ile faturalarınız ve e-faturalarınız ek ücret ödemeden dijital ortamda sizler için arşivlenecek.


E- Fatura ve E-Arşiv'in Farkı Nedir?
* Elektronik faturalar sadece kurumlar arası faturalar için geçerlidir.
* E-faturadaki tüm faturalar vergi dairesi tarafından ön kontrolden geçirilir.
* Elektronik faturalar sadece elektronik fatura sistemine kayıtlı taraflar arasında gönderilir ve alınır.
* Vergi Usul Kanununun Genel Gazete'de 509. satırda belirtilen şirketler için elektronik faturalandırma zorunludur. e-Fatura uygulamasına ihtiyaç duymayan işletmeler, gerektiğinde e-Fatura sistemine başvurabilirler.
* E-Arşiv faturalar, elektronik fatura sistemine kayıtlı olmayan işletmelere ve son kullanıcılara gönderilen elektronik faturalardır. Bu faturalar, GİB e-dosyalama portalı veya şirket bilgi sistemine entegre bir e-dosyalama uygulaması üzerinden gönderilir ve saklanır.
* E-arşiv'yı kullanmak için E-fatura sistemine dahil olmak zorunludur.
* E-fatura'yı kullanmak şartı ile her işletme e-arşive geçebilir.