Akaryakıt firmaları için E-fatura, E-arşiv ve E-irsaliye fatura zorunluluğu nedir? 2022 Geçiş süresi ne zamandır?

Akaryakıt istasyonları dahil olmak üzere Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)'ndan lisans alan (bayilik lisansı dahil) mükelleflerin; lisans alımı veya imal, inşa veya ithalin gerçekleştirildiği ayı izleyen dördüncü ayın başından itibaren e-Fatura ve e-Arşiv Fatura uygulamasına geçmeleri gerekmektedir.e-Fatura mükellefi olan akaryakıt sektöründeki firmaların müşteri e-Fatura uygulamasına dahil ise e-Fatura, değilse e-Arşiv Fatura kesmeleri gerekmektedir.

Akaryakıt firmalarına e-İrsaliye zorunluluğu nedir?
Akaryakıt şirketleri, lisans işletmelerini gerçekleştirdikleri ayı takip eden 4. ayın başında e-irsaliye uygulamalarına geçmek zorundadırlar. E-irsaliye uygulamasına dahil olan mükellefler, yukardaki belgeleri ve başvuruya dahil oldukları ayın sonuna kadar kağıt ortamında düzeltebilirler. Ancak aynı işlem için sadece bir adet "e-irsaliye" veya kağıt "irsaliye" belgesi düzenleyebilirler. Süreci içinde e-fatura ve e-irsaliye ile başvurmayanlara ise vergi davaları kanununda öngörülen cezalar uygulanır.

Akaryakıt firmaları e-Fatura, e-Arşiv ve e-İrsaliyeye nasıl geçiş yapacak?
Gerçek kişilerin e-İmza doğrudan temin etmeleri ve Gelir İdaresi Başkanlığına başvuruda bulunmaları, Tüzel kişilerin ise Mali Mühür gerekmektedir.

Akaryakıt ve LPG piyasasında fatura düzenleme süresi nedir?
Akaryakıt ve LPG piyasasında akaryakıt teslimatı hariç faturaların teslimat sırasında düzenlemesi zorunludur.

Akaryakıt firmalarına e-Defter zorunluluğu nedir?
2022 yılı içinde zorunlu olarak e-fatura uygulamasına geçen mükelleflerin 1 Ocak 2023 itibariyle E-defter uygulamasına geçmeleri zorundadır.

Akaryakıt firmaları için en iyi e-Fatura ve e-Arşiv Fatura Programı
Ön Muhasebe Programı olan Hizlifaturam E-Fatura ve E-Arşiv Fatura uygulamalarımız sürekli kendini yenilemkete ve güncellemektedir. Bu güncellemelerden herhangi bir ücret talep edilmez. İnternet tabanlı muhasebe programı olduğu için internetin olduğu her yerden muhasebe işlerinizi rahat bir şekilde yapabilirsiniz. hizlifaturam.com 7/24 destek hizmetinden ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.