E-Arşiv Fatura ve E-SMM Belgeleri nasıl iptal edilir?

E-arşiv fatura ve E-SMM belgelerinin iptal talebinin alıcıya iletilen tarihten itibaren 8 gün içinde gerçekleşir. Bu işlemler için gereken talep ise Gelir İdaresi Başkanlığı’nın dijital portalı üzerinden yapılmaktadır. İptal olan bir belgenin iptal edilmesi sizin düzenlemiş olduğunuz bir belgenin iptal edilmesi açısından ise bazı farklılıklar gösteriyor. Size gönderilen bir belgeyi iptal etmek isterseniz, GİB web sitesindeki "Elektronik Arşiv Portalı" sekmesinden sizin adınıza düzenlenen belgeyi seçerek 5.000 TL aralığında olacak belgenin iptalini isteyebilirsiniz. 30.000 TL. İptal işlemini onayladıktan sonra, iptal talebi düzenleyenin sistemine gönderilecektir. İptal talebinin onaylanması durumunda hem alıcının sanal BA formunda hem de satıcının sanal BS formunda işlem yer almayacak, onaylanmaması durumunda her iki formda da işlem yer alacaktır.


Kendisi tarafından düzenlenen elektronik ortamda düzenlenen faturanın iptal talebinin kabul edilmesi halinde;

-İlgili belgenin kutusunu seçip "Talebi Kabul Et" butonuna bastığınızda uyarı ekranına ulaşır.
-"Uyarıyı okudum" kutucuğu işaretlendiğinde "Talebi Kabul Et" butonu aktif hale gelecektir.
-Aktif olan "Talebi Kabul Et" butonuna tıklandığında iptal talebi onaylanacak ve alıcının sanal BA formunda ve satıcının sanal BS formunda ilgili belgeler görünmektedir.

Elektronik ortamda düzenlenen faturanın iptali talebi reddedilirse;

-İlgili belge için kutucuğu işaretledikten sonra "Talebi Reddet" butonuna tıklayarak uyarı ekranına geçiniz.
-"Uyarı Oku" kutusu seçildiğinde "Talebi Reddet" butonu aktif hale gelir.
-Aktif olan "Talebi Reddet" butonuna tıklandığında iptal talebi reddedilecek ilgili belgeler alıcının sanal BA formunda hem de satıcının sanal BS formun da yer almaktadır.