E-fatura nasıl kesilir?

E-Fatura (elektronik fatura), teknolojinin ilerlemesi ile hemen hemen her şeyin elektronikleşmesi ile hayatımıza girmiş bir faturadır. Normal faturalardan farkı, elektronik ortamda dijital olarak oluşturulmasıdır. Birçok benzersiz avantajı vardır. Fiziksel depolama ve koruma gerekli değildir. Elektronik faturalar dijital ortamda uzun süre zarar görmeden kalabilmektedir. Kağıt kullanılmaya gerek kalınmaz, bu sebeple çevre dostu bir fatura türü denilebilmektedir. Normal faturalardan çok daha ekonomiktir. Elektronik fatura kullanan işletmeler, normal fatura kullanan işletmelerden çok daha düşük fatura ücretlerine sahiptir. Kullanımı kolaydır, kurulum veya eğitim gerektirmez. Önceden bilgisi olmayan işletmeler bile saniyeler içinde elektronik fatura kesebilir. Elektronik fatura düzenlemek için aşağıdaki adımlar izlenmelidir:


 1. İnteraktif vergi dairesi sistemine giriş yapmak için şifrenizi kullanın.

 2. Ardından modül seçim ekranına tıklanır.

 3. Arşiv Portalı bölümüne giriş yaptıktan sonra vergi ve kullanıcı bilgilerinin faturalama amacıyla doğruluğunu kontrol ediniz.

 4. Belge Eylemleri bölümüne giriş yaptıktan sonra, Fatura Oluştur düğmesini tıklayın.

 5. Doldurulması gereken alanlar ekranda belirir. Bu alanlar fatura bilgilerinin doldurulması için kullanılır, gerekli bilgiler gerekli boş alanlara doldurulur.

 6. Bilgileri doldurduktan sonra karşı tarafın yani faturanın alıcısının bilgilerini giriniz..

 7. Daha sonra faturalandırılacak mal veya hizmetlere ilişkin bilgiler gerekli alanlar doldurulur.

 8. Nihai sonuç dikkatlice kontrol edilir. Bu aşama faturanın alıcıya doğru bir şekilde ulaşması için önemlidir.

 9. Ardından Oluştur düğmesini tıklayın.

 10. Oluştur butonuna tıkladıktan sonra oluşturulan fatura Taslaklar bölümüne kaydedilecektir.

 11. Taslaklar bölümüne gidin ve bilgilerin doğruluğunu kontrol etmek için faturayı görüntüleyin.

 12. Bilgileri tekrar kontrol ettikten sonra RA Sign butonuna tıklayarak faturayı onaylayın. Fatura onaylandıktan sonra herhangi bir geri dönüş yapılmamakta, iptal veya düzenlemeye izin verilmemektedir.

 13. Kullanıcının telefonuna bir kod gönderilir. Bu kodu ekrandaki gerekli alanlara girin ve elektronik fatura onaylanarak alıcıya gönderilir.

Elektronik fatura düzenlemek çok kolaydır ve birçok avantajı vardır. İşletmenizi e-faturaya taşımak size birçok farklı avantaj sunar. Fatura maliyetlerinizi azaltmak ve dilediğiniz zaman fatura kesip almak istiyorsanız elektronik faturalandırmaya geçebilirsiniz.e-fatura kesimi

Ücretsiz İndirme